Skip to content Skip to footer
Motorowodne Mistrzostwa Świata HYDRO GP w Żninie odbędą się w dniach

2-4 czerwca 2023 roku!

Motorowodne Mistrzostwa Świata HYDRO GP w Żninie odbędą się w dniach 2-4 czerwca 2023 roku!

Organizacja zawodów motorowodnych w Żninie, których historia sięga 1979 roku, wkracza w decydującą fazę. W dniach 2-4 czerwca 2023 roku na mniejszym ze żnińskich akwenów odbędą się Motorowodne Mistrzostwa Świata. Do Żnina po raz pierwszy zawitają zawody prestiżowej serii Hydro GP. Oznacza to, że w eliminacji mistrzostw świata rywalizować będą trzy klasy motorowodne F-125, F-250 oraz F-500. Na akwenie Jeziora Żnińskiego Małego pojawią się również łodzie klasy OSY-400 oraz GT-30. Będą one walczyć w Międzynarodowych  Motorowodnych Mistrzostwach Polski.

18 maja w Centrum Sportów Wodnych w Żninie zwołana została konferencja prasowa zapowiadająca zawody. O przewidywanej rywalizacji sportowej więcej opowiedzieli członkowie Komitetu Organizacyjnego.

Jerzy Śniadecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu:

Cykl HYDRO GP to po wodnej F1 najbardziej prestiżowe zawody motorowodne na świecie. W roku 2023 cykl zawita jedynie do czterech lokalizacji. Jest to dowód na to jakim prestiżem cieszą się żnińskie zawody. Dla nas nie jest to zaskoczenie. Dysponujemy doskonałą infrastrukturą i oddanymi wolontariuszami i działaczami. Potwierdzają to wysokie oceny, które wystawiają nam rokrocznie delegacji Międzynarodowej Unii Motorowodnej (UIM).

 
Burmistrz Żnina Robert Luchowski potwierdził jak ważny był aspekt infrastrukturalny:

Gdyby nie inwestycje poczynione w ostatnich latach nad Jeziorem Żnińskim Małym nie byłby możliwy powrót zawodów motorowodnych do Żnina. W infrastrukturę nabrzeżną zainwestowaliśmy od 2015 roku kwotę około 20 000 000,00 zł! Te inwestycje zostały zauważone i docenione. Po Mistrzostwach Europy przyszedł czas na Mistrzostwa Świata w roku 2022, a teraz gościć będziemy cykl HYDRO GP. Wskakujemy zatem do motorowodnej pierwszej lig!


Sponsorem Głównym tegorocznej edycji zawodów została ENEA reprezentowana podczas konferencji przez Mirosława Jamrożego – Wiceprezesa ds. Organizacyjnych ENEA Pomiary.

Grupa kapitałowa Enea to gigant sponsoringu na rynku. Jest to dla nas zaszczyt być sponsorem kolejnej wielkiej imprezy w Żninie. W Żninie, zawsze mamy przepiękne imprezy, ogromne zainteresowanie oraz wielkie media. Wybieramy i wspieramy Żnin, ponieważ to są Pałuki, a one zapraszają i bronią się swoimi walorami. Żnin i Enea to mieszanka gwarantująca sukces! Życzę sukcesów motorowodniakom i bezpiecznej rywalizacji!


Udział w konferencji prasowej wziął również Prezes Zarządu ZOM Świdnica Rafał Żurakowski. ZOM Świdnica już po raz drugi wspiera organizację zawodów będąc Partnerem Strategicznym.

Byłem tu osobiście w roku 2022 kiedy odbywały się zawody motorowodne i powiem wprost: byłem pod olbrzymim wrażeniem! Zawsze ekscytował mnie sport motorowy, więc wizyta w Żninie w roku 2022 była dla mnie przyjemnością. Łodzie płynące po akwenie przekraczały prędkość 160 km/h robiąc prawdziwe show, a równie wiele działo się również na samym nabrzeżu, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować współpracę w ramach organizacji zawodów motorowodnych! Jesteśmy obecni w Żninie nie tylko biznesowo, ale również sponsoringowo i liczę, że tegoroczna edycja również okaże się sukcesem!

Przykłady współpracy

Konferencja prasowa 2023

Zawody Motorowodne to nie tylko rywalizacja sportowa, ale również wydarzenia towarzyszące. 2 czerwca zorganizowany zostanie festyn z okazji Dnia Dziecka. Jednak atrakcje dla najmłodszych to nie wszystko. O pozostałych wydarzeniach zaplanowanych na piątek 2 czerwca opowiedział dyrektor Żnińskiego Domu Kultury Artur Krajewski:

Piątek na promenadzie to Dnia Dziecka połączonym z dniem wyszywanki. Atrakcje czekają na mieszkańców i turystów od godziny 10:00 do 15:00. W dodatku o godzinie 14:00 miejsce będzie miał koncert niespodzianka – obecnie dopinamy wraz z naszym partnerem – Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, szczegóły koncertu. Będzie smacznie i głośno!


Sobota 3 czerwca to kolejna – czwarta już, edycja imprezy klubowej Sounds of Paradise. Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy Dawid Kolasa:

Klubowe rytmy i plaża to doskonałe połączenie jako oprawa zawodów motorowodnych. Po raz kolejny imprezę klubową Sounds of Paradise organizujemy we współpracy z Clubsound Management. W tym roku w Żninie wystąpi znany już z jednej z wcześniejszych edycji Dj Diabllo. Po nim swój czas będą mieć Jay Bae oraz Dj Kostya. Startujemy 3 czerwca o godzinie 21:00! Wcześniej przez cały dzień będziemy mogli smakować wieprzowiny w ramach akcji „Polska wieprzowina jest ok”. Akcja będzie sfinansowana z Funduszu Promocji  Mięsa Wieprzowego.


Niedziela 4 czerwca to piknik ekologiczny „Z Ekologią na TY” organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu reprezentowany podczas konferencji przez prezesa Ireneusza Stachowiaka  i Fundację Aktywnego Rozwoju, którą reprezentował Hubert Malinowski – założyciel Fundacji, członek Zarządu, dziennikarz TVP Sport.

Jak przekazali organizatorzy, piknik to wydarzenie o charakterze edukacji ekologicznej połączonej z aktywnością fizyczną odbywające się w ramach Światowego dnia Środowiska. Piknik będzie doskonałą okazja do przybliżenia nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz zwiększenia świadomości działań na rzecz środowiska naturalnego. Ponadto to świetna możliwość przybliżenia rodzinom gier i zabaw ekologicznych jako formy spędzania wolnego czasu, łączenia pokoleń oraz nauki przez zabawę a także poznaniu produktów ekologicznych i spróbowania potraw lokalnych producentów. W konferencji nie mogła wziąć udziału Magdalena Fularczyk-Kozłowska – prezes Fundacji i mistrzyni olimpijska w wioślarstwie. Hubert Malinowski, przekazał za zgoda pani Magdaleny, że olimpijka doczekała się potomka, ale liczy na to, że będzie mogła pojawić się w Żninie i to wraz ze swoimi medalami olimpijskimi!

W konferencji wzięli udział również żnińscy motorowodniacy, którzy w Centrum Sportów Wodnych w Żninie zaprezentowali swoje łodzie na rok 2023. Jakub Rochowiak to obecny mistrz świata w klasie OSY-400. Tytuł zdobył w roku ubiegłym podczas zawodów we włoskim San Nazzaro. W Żninie w dniach 2-4 czerwca Jakub Rochowiak oraz jego brat Bartosz rywalizować będą w eliminacji mistrzostw Polski.


Szczegółowe informacje dotyczące zawodów, pełną listę sponsorów i partnerów oraz informacje dotyczące przebiegu wydarzeń znajdą Państwo na stronie: zninpowerboat.pl

Sponsor GŁÓWNY

Informacje o firmie ENEA:

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce 16,5 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

 

Partner Strategiczny

Informacje o firmie ZOM ŚWIDNICA:

Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. w Świdnicy funkcjonuje jako spółka prawa handlowego od 1992 roku. Spółka jest najdłużej działającą firmą w branży gospodarki odpadami na świdnickim rynku.  Spółka posiada większość kapitału prywatnego, natomiast jednym z dwóch głównych udziałowców jest Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Zawiszowie.

Podstawowym profilem działalności firmy jest odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Spółka zajmuje się również organizacją  selektywnej zbiórki odpadów oraz prowadzeniem Punktu Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów.

ZOM Sp. z o.o. w chwili obecnej działa na terenie trzech województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

 

w województwie dolnośląskim:

miasto Świdnica
gmina Świdnica
gmina Marcinowice
gmina Mietków
gmina Dobromierz
gmina Żarów
gmina Strzegom
gmina Jaworzyna Śląska

w województwie kujawsko – pomorskim:

gmina Żnin
gmina Gąsawa
gmina Łabiszyn
gmina Dąbrowa
gmina Janowiec Wielkopolski
gmina Rogowo

 

w województwie wielkopolskim:

gmina Damasławek