Historia

Wykaz imprez motorowodnych rozgrywanych w Żninie (1979 - 2011)

  • 1979 – Mistrzostwa Polski
  • 1980 – Mistrzostwa Polski
  • 1981 – Mistrzostwa Polski
  • 1982 – Mistrzostwa Polski
  • 1983 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1984 – Mistrzostwa Europy O-250, Grand Prix Polski O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1985 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1986 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1987 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1988 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1989 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1990 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1991 – Grand Prix Polski O-250, Mistrzostwa Polski
  • 1992 – Grand Prix Polski O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1993 – Mistrzostwa Europy S-550, Grand Prix Polski O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1994 – Grand Prix Polski O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1995 – Grand Prix Polski O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1996 – Mistrzostwa Europy F-500, Mistrzostwa Polski
  • 1997 – Mistrzostwa Świata O-500, Mistrzostwa Polski
  • 1998 – Mistrzostwa Europy T-850, Mistrzostwa Polski
  • 1999 – Mistrzostwa Świata O-250, Grand Prix Żnina O-500, Mistrzostwa Polski
  • 2000 – Mistrzostwa Europy F-250, Puchar Świata JT-250, Mistrzostwa Polski
  • 2001 – Mistrzostwa Świata O-700, Mistrzostwa Polski
  • 2002 – Mistrzostwa Świata O-500, Mistrzostwa Polski
  • 2003 – Mistrzostwa Świata O-350, Puchar Europy T-550, Mistrzostwa Polski
  • 2004 – Mistrzostwa Świata F-500, Formuła ADAC, Mistrzostwa Polski
  • 2005 – Mistrzostwa Europy T-550, Formuła ADAC, Mistrzostwa Polski
  • 2006 – Mistrzostwa Świata T-550, Formuła ADAC, Mistrzostwa Polski
  • 2007 – Mistrzostwa Świata O-125 i O-350, Mistrzostwa Europy O-700, Mistrzostwa Polski
  • 2008 – Mistrzostwa Europy F-350, Grand Prix Żnina OSY-400, Mistrzostwa Polski
  • 2009 – Mistrzostwa Europy T-550, Grand Prix Żnina O-700, Mistrzostwa Polski
  • 2010 – Mistrzostwa Świata O-700, Mistrzostwa Europy F-OSY, Mistrzostwa Polski
  • 2011 – Mistrzostwa Europy F-4S, O-700, T-400, Mistrzostwa Polski
  • 2017 – Mistrzostwa Europy w klasach OSY-400 i S-550, Eliminacje Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski Memoriał im. Józefa Kowalkieiwcza w klasach O-125, GT-30 i GT-15

W ciągu 32 lat organizacji zawodów motorowodnych w Żninie rozegrano:

  • 10 razy Mistrzostwa Świata
  • 14 razy Mistrzostwa Europy
  • 1 raz Puchar Świata
  • 1 raz Puchar Europy
  • 13 razy Grand Prix Polski
  • 4 razy Grand Prix Żnina
  • 6 razy Puchar MSI
  • 34 razy Mistrzostwa Polski

Medaliści Mistrzostw Świata i Europy w Żninie

 1984  Mistrzostwa Europy w klasie O-250
  1. Maurizio Darai (Włochy)
  2. Herbert Lasch (Niemcy)
  3. Waldemar Marszałek (Polska)
1993 Mistrzostwa Europy w klasie S-550
  1. Juhani Niemi (Finlandia)
  2. Ole-Johnny Simonsen (Norwegia)
  3. Patrick Axen (Szwecja)
1996 Mistrzostwa Europy Formuły 500
  1. Paul Noone (Wielka Brytania)
  2. Tadeusz Haręza (Polska)
  3. Andy Chesman (Wielka Brytania)
1997 Mistrzostwa Świata w klasie O-500
  1. Attila Havas (Węgry)
  2. Andy Chesman (Wielka Brytania)
  3. Tiziano Trombetta (Włochy)
1998 Mistrzostwa Europy w klasie T-850
  1. Gabrielle Visintin (Włochy)
  2. Emil Jung (Słowacja)
1999 Mistrzostwa Świata w klasie O-250
  1. Luigi Colombi (Włochy)
  2. Daniele Roda (Włochy)
  3. Henryk Synoracki (Polska)
2000 Mistrzostwa Europy w Formule 250
  1. Luigi Colombi (Włochy)
  2. Włodzimierz Różański (Polska)
  3. Olle Dickfors (Szwecja)
2001 Mistrzostwa Świata w klasie O-700
  1. Daniele Roda (Włochy)
  2. Ulrich Rochel (Niemcy)
  3. Witold Bartnicki (Polska)
2002 Mistrzostwa Świata w klasie O-500
  1. Mauro Bacchi (Włochy)
  2. Tiziano Trombetta (Włochy)
  3. Tony Jon Sallis (Wielka Brytania)
2003 Mistrzostwa Świata w klasie O-350
  1. Bernard Marszałek (Polska)
  2. Frank Pfennig (Austria)
  3. Marco Bobbioni (Włochy)
Puchar Europy w klasie T-550
  1. Gergely Gösy (Węgry)
  2. Michał Gembiak (Polska)
  3. Marcin Gembiak (Polska)
2004 Mistrzostwa Świata Formuły 500
  1. Mauro Bacchi (Włochy)
  2. Tiziano Trombetta (Włochy)
  3. Jiři Mašek (Czechy)
2005 Mistrzostwa Europy w klasie T-550
  1. Adam Łabędzki (Polska)
  2. Dariusz Nogaj (Polska)
  3. Krzysztof Śniadecki (Polska)
2006 Mistrzostwa Świata w klasie T-550:
  1. Adam Łabędzki (Polska)
  2. Krzysztof Śniadecki (Polska)
  3. Michał Gembiak (Polska)
2007 Mistrzostwa Świata w klasie O-125
  1. Luigi Colombi (Włochy)
  2. Toomas Mets (Estonia)
  3. Ivan Copelli (Włochy)
Mistrzostwa Świata w klasie O-350
  1. Janos Feil (Austria)
  2. Alessandro Cremona (Włochy)
  3. Marian Jung (Słowacja)
Mistrzostwa Europy w klasie O-700
  1. Ferenc Csákó (Austria)
  2. Attila Havas (Austria)
  3. Holger Kluge (Niemcy)
2008 Mistrzostwa Europy Formuły 350
  1. Alessandro Cremona (Włochy)
  2. Paul Jillings (Wielka Brytania)
  3. Dirk Kott (Niemcy)
2009 Mistrzostwa Europy w klasie T-550
  1. Michał Gembiak (Polska)
  2. Art Raudva (Estonia)
  3. Adam Labedzki (Austria)
2010 Mistrzostwa Świata w klasie O-700
  1. Attila Havas (Austria)
  2. Tiziano Trombetta (Włochy)
  3. Jiři Mašek (Czechy)
  Mistrzostwa Europy w Formule 400
  1. Michal Kosut (Słowacja)
  2. Michał Świerczyński (Polska)
  3. Peter Stefanovic (Słowacja)
2011 Mistrzostwa Europy w Formule 4S
  1. Manuel Saueressig (Niemcy)
  2. Martin Morozs (Łotwa)
  3. Adrian Maniewski (Polska)
Mistrzostwa Europy w klasie O-700
  1. Marian Jung (Słowacja)
  2. Attila Havas (Austria)
  3. Anton Rosenleitner (Austria)
Mistrzostwa Europy w klasie T-400
  1. Juh-Matti Manninen (Finlandia)
  2. Mattias Dahlqvist (Szwecja)
  3. Martin Wedin Rudefors (Szwecja)
2017 Mistrzostwa Europy w klasie OSY-400
  1. Rasmus Haugasmagi
  2. Miroslav Bazinsky
  3. Cezary Strumnik
Mistrzostwa Europy w klasie S-550
  1. Laimutis Morkunas
  2. Andrzej Lisy
  3. Michał Rogalski